Szybki kontakt? ZADZWOŃ: 504-399-116

Wybierz miasto:


Terapia przez sztukę jest odwzorowaniem pierwotnego sposobu życia zakodowanego w naszej psychice. W pierwotnych kulturach życie ludzi wyrażało się tylko i wyłącznie poprzez ekspresję – rytuały i wytwarzanie własnymi rękami wszystkiego, co potrzebne do życia, było nieustającą terapią zajęciową.

To co teraz nazywamy naturalnymi formami terapii grupowych, było codziennością społeczeństw pierwotnych – w tzw. kulturach prymitywnych ludzie na co dzień przeżywali sztukę we wszystkich jej formach: w mowie, tańcu, krzyku, zdobieniu, magicznych ceremoniach – i jednoczyli się w niej. Zabawy te w postaci obrzędów kultowych, wzmagały przeżycia zbiorowe. Wspólnota przeżyć była absolutna dzięki małej liczebności grup.

Od najwcześniejszych lat dzieci odczuwają radość z tworzenia bazgrząc coś na papierze, malując czy budując z piasku. Z czasem przestajemy czuć się artystami, jednak dalej pozostajemy pod wpływem sztuki – dbamy o estetykę wyglądu, otoczenia, chodzimy na wystawy czy do muzeów.  W chwilach zdenerwowania niektórzy bazgrzą coś czy rysują na kartce, słuchają muzyki, czytają poezję. Te proste aktywności pozwalają wyciszyć się, uspokoić, złagodzić stres, dają radość i przyjemność, pozwalają przekroczyć trudności emocjonalne.

Arteterapia rozumiana jako terapia poprzez zastosowanie sztuki, ze względu na wykorzystanie wielu technik artystycznych takich jak słowo, taniec, muzyka, śpiew, gest i sztuki plastyczne (rysunek, malowanie, lepienie z plasteliny, gliny, rzeźbienie) ma wiele walorów terapeutycznych. Stosowana i służy z powodzeniem do stymulacji rozwoju osobowości dzieci, młodzieży i dorosłych.

Coraz częściej jej elementy zostają włączone do programów profilaktycznych prowadzonych w szkołach i przedszkolach zintegrowanych, w szkołach specjalnych i świetlicach socjoterapeutycznych.

Przez sztukę  uczestnik zajęć arteterapeutycznych kontempluje rzeczywistość wewnątrz i dookoła niego. Ekspresja będąca wypowiedzią, uzewnętrznia podświadome nastroje psychiki, dając możliwość wyzwalania się z utrwalonych zahamowań i napięć. Umożliwia również kompensowanie braków dzięki działaniu twórczej wyobraźni – realizowanie niespełnionych w rzeczywistości zamierzeń, pragnień.

Zapraszam na autorskie szkolenia, kursy i warsztaty doskonalące z ARTETERAPII, organizowane cyklicznie w naszej firmie. Program proponowanych zajęć stanowi garść sprawdzonych pomysłów popartych wiedzą i doświadczeniem wykładowców.

arteterapia01 arteterapia02 arteterapia03 arteterapia04 arteterapia05 arteterapia06 arteterapia08 arteterapia09 arteterapia10 arteterapia11 arteterapia12 arteterapia13 arteterapia14 arteterapia15 arteterapia16 arteterapia17 arteterapia18 arteterapia19